10 دلیل محبوبیت ReactJs

نویسنده پوریا ستایش پوریا ستایش
1399/04/08
0
223
زمان مطالعه 3 دقیقه
10 دلیل محبوبیت ReactJs
ری اکت جی اس یک کتابخانه ی متن باز یا open source می باشد که توسط فیس بوک ساخته شده و نگهداری می شود. در زمان نوشتن این مطلب ReactJs بیش از 150000 استار در گیت هاب دارد که روز به روز به تعداد آن افزوده می شود و جامعه ی توسعه دهندگان آن در حال بزرگتر شدن هستند.

بسیاری از شرکت های بزرگ و استارتاپ های نوپای درحال توسعه که قصد دارند از ویژگی های رابط کاربری واکنشگرا و مدرن استفاده کنند به ReactJs روی آورده اند.

در حالی که ReactJs یک فریم ورک عالی می باشد به این موضوع هم توجه میکنیم که درصد بالایی از برنامه نویسانی که با ReactJs کار کرده اند در پروژه های بعدی خود نیز از ReactJs استفاده کرده اند.

در چارت زیر مقایسه ای اجمالی در مورد درصد افرادی که مایل به استفاده مجدد از یک فریم ورک در پروژهای جدیدشان بودند را مشاهده می کنید.

chart

در ادامه به این موضوع می پردازیم که چرا ReactJs در طول این مدت اینقدر محبوب شده است:

یادگیری آسان

در مقایسه با دیگر فریم ورک های این زمینه مثل Angular یادگیری ReactJS بسیار آسان تر می باشد. فقط آشنایی متوسط با Html و Css و Javascript نیاز می باشد در صورتی که در Angular دانستن زبان برنامه نویسی TypeScript اجباری می باشد. در نتیجه برای یادگیری ReactJs قدم های کمتری طی میکنیم.

پیاده سازی آسان ساختار View

حتما با معماری برنامه نویسی mvc آشنا هستید ، ReactJs در واقع لایه ی View اپلیکیشن ما را تشکیل می دهد بدون آنکه به چیز بیشتری به غیر از کامپوننت ها و کتابخانه های خودش احتیاج داشته باشد.

تست پذیری بالا

خبر خوب برای مهندسین نرم افزار این است که برنامه های ReactJs به راحتی قابل تست هستند و ما میتوانیم با پاس دادن پراپرتی ها و state ها خروجی ها را چک کنیم.

وجود React Native

که درواقع یک فریم ورک جاوا اسکریپتی برای توسعه ی اپلیکیشن های موبایل می باشد. این فریم ورک بر پایه ی جاوا اسکریپت و کتابخانه ReactJs می باشد یعنی شما با تسلط بر روی این دو موضوع میتوانید اپلیکیشن هایی برای سیستم عامل های اندروید و IOS طراحی کنید.

Server Side Rendering

امکان رندر سمت سرور به وسیله ی ترکیب NodeJs و ReactJs برای ما فراهم می شود تا بتوانیم اپلیکیشن های نسبتا پیچیده تری را تولید کنیم . دلیل به کار بردن رندر سمت سرور این است که به ما html میدهد و در مروگرهای قدیمی مشکلی برای اجرای برنامه های ReactJs نداریم همچنین باعث سئوی وبسایت نیز می شود چون اکثر خزنده های موتورهای جستجو توانایی درک جاوا اسکریپت را ندارند.

کنترل State

با معروف ترین کتابخانه های مدیریت state مثل Redux و Mobx و Flux به خوبی کار میکند. برنامه نویسان آزاد هستند تا ابزار مناسبی را انتخاب کنند و با آن رابط کاربری مدرن ایجاد کنند.

دام مجازی

هم ReactJs و هم VueJs دارای Virtual DOM هستند که به شدت بازده کار را بالا میبرد. Virtual DOMیک مفهوم برنامه نویسی است.  در این روش جاوا اسکریپت یک DOM مجازی تعریف می کند و پس از تغییر یک تگ در صفحه آن را به DOM مجازی اعمال می کند و بررسی می کند که آیا جزئی تحت تاثیر این تغییر قرار گرفته است یا خیر سپس اگر تغییری رخ داده باشد، تغییرات را روی DOM اصلی انجام می دهد.

استفاده از JSX

یکی از ویژگی های بارز ReactJs امکان استفاده از JSX می باشد. JSX در واقع یک اکستنشن برای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت می باشد که به شدت شبیه HTML است.JSX شبیه سینتکس دیگری به اسم XHP که فیس بوک ایجاد کرد نیز می باشد که برای زبان برنامه نویسی php  استفاده می شود.

کامپوننت های شگفت انگیز

وجود کامپوننت ها در ReactJs این امکان را میدهد که برنامه نویس، رابط های کاربری پیچیده را به قسمت های مختلف تقسیم کند. این ویژگی قابلیت استفاده مجدد از کامپوننت ها را بالا میبرد. در هنگام یادگیری ReactJs شاید به نظر برسه کد بیشتری نوشته ایم ولی اگر دید خود را به اپلیکیشن های کوچک محدود نکنیم وجود کامپوننت ها باعث می شود ک در آینده وقت کمتری صرف نوشتن قسمت های جدید برنامه نماییم.

انجمن گسترده

و در نهایت وجود انجمن شگفت انگیز ReactJs ، جامعه ی گسترده به نگهداری و رشد كتابخانه Open-Source کمک می كند ، به طوری كه هر كسی می تواند مؤلفه های خودش را بر حسب نیاز در این كتابخانه توزیع کند.

 

در نهایت امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر تجربه مفیدی یا مزیتی در مورد  ReactJs در نظر دارید خوشحال میشم در قسمت نظرات عنوان کنید.