5 عامل نداشتن تمرکز در برنامه نویسی

نویسنده پوریا ستایش پوریا ستایش
1399/04/26
1
129
زمان مطالعه 5 دقیقه
5 عامل نداشتن تمرکز در برنامه نویسی

به ‌دفعات این سؤال را از افرادی که می‌خواهند برنامه‌نویسی را یاد بگیرند شنیده‌ام : «آیا برنامه‌نویسی خیلی سخت است؟». جواب این سؤال بستگی به فردی دارد که به آن‌ها پاسخ می‌دهد. ولی به نظر من برنامه‌نویسی خیلی هم لذت‌بخش است.

چرا برنامه‌نویسی سخت است؟

برای خیلی از افراد این سوال به وجود می آید که برنامه نویسی سخت است؟ یا حتی بعضی ها بعد از چند سال کار کردن به این نتیجه می رسند که برنامه نویسی سخت است! به این افراد باید بگوییم شاید داشتن تمرکز در برنامه نویسی برای عده‌ای سخت است!

بر اساس مطالعه‌ای که در موسسه فناوری جورجیا انجام شده است، برنامه نویسان بعد از یک استراحت حدوداً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ای وقت صرف برنامه نویسی می‌کنند. بله، تمرکز در برنامه نویسی مهم است، به ‌خصوص آن‌هایی که به‌تازگی یک زبان برنامه‌نویسی را آموخته‌اند بیشتر این نیاز را حس خواهند کرد.

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که هر چیزی که در اطرافمان است، جلب توجه می‌کند و حواس ما را پرت می‌کنند و باعث شده است تمرکز کردن روی کاری که در حال انجامش هستیم سخت باشد.

با توجه به مجله‌ی Time، از سال ۲۰۰۰ به بعد توجه انسان‌ها از ۱۲ ثانیه به ۸ ثانیه کاهش پیدا کرده است دقیقاً کمتر از یک ماهی قرمز!

عوامل حواس پرتی به‌شدت بهره‌وری را کاهش می‌دهند و بسیار روی بازده ما تأثیر منفی می‌گذارند. وقتی توجهمان را از دست می‌دهیم دو برابر حالت عادی اشتباه می‌کنیم؛ احساس اضطراب می‌کنیم؛ فراموش‌کار می‌شویم؛ همچنین تمایل داریم کارهایمان را به تعویق بیندازیم.

برای اینکه به این مشکلات غلبه کنیم باید با عوامل حواس‌پرتی آشنا شویم.

شبکه‌های اجتماعی

Alyson Gausby رئیس تحقیقات توییتر کانادا گفت: «مهم نیست که انسان‌ها در چه  محیطی قرار دارند، ادامه زندگی به این بستگی دارد که بتوانیم روی چیزی که مهم است تمرکز کنیم».

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که بیشتر افراد حداقل در یک شبکه اجتماعی عضو هستند و بیشترمان به این فکر می‌کنیم که وقتی از یک شبکه اجتماعی دور هستیم انگار چیزی را از دست داده‌ایم یا اینکه از دنیا دور شده‌ایم و این مسئله باعث می‌شود که تمرکزمان را در مواقعی که نیاز به توجه به موضوعی داریم از دست بدهیم.

سر و صدای اطراف

عامل دیگر حواس‌پرتی، سر و صدایی است که در اطراف ما وجود دارد مثل همین هشدارهای موبایل یا صدای صحبت کردن دیگر افراد در نزدیکی محیط کار یا زندگی‌مان.

کمبود خواب

بدن ما برای اینکه به شکل صحیح بتواند کار خودش را انجام دهد به‌اندازه کافی از خواب احتیاج دارد. در بیشتر اوقات کمبود خواب باعث سردرد می‌شود و وقتی سردرد داریم نمی‌توانیم کارهایمان را با تمرکز بالا انجام دهیم.

استرس بیش از حد

استرس بخشی از زندگی ما شده است اما وقتی مقدار آن زیاد شود می‌تواند هم روی سلامتی ما و هم روی خواب ما تأثیر بگذارد. همچنین در تصمیم‌گیری‌های ما نیز بی‌تأثیر نخواهد بود.

گرسنگی

درست مثل خواب است، بدن ما برای انجام صحیح کارها به غذا احتیاج دارد.

به گفته راشل پیندیک، استاد دانشگاه هاروارد، گلوکز سوخت اصلی مغز است که از طریق مواد غذایی تأمین می‌شود.

چگونه با عوامل حواس‌پرتی بجنگیم؟

Elie Venezky نویسنده کتاب Hack Your Brain می‌گوید:‌ «تمرکز مثل یک عضله است و شما می‌توانید آن را بسازید، بسیاری از افراد خودشان را توجیه کرده‌اند که تمرکز ندارند. این تفکر اشتباه را کنار بگذارید، به‌محض کنار گذاشتن، راهی برای ساختن تمرکز پیدا خواهید کرد».

عوامل حواس پرتی در همه جا وجود دارند، پس تعجبی ندارد که توجه ما در طول زمان کاهش یافته باشد. خبر خوب این است که راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم از این حواس‌پرتی‌ها جلوگیری کنیم.

برنامه‌نویس استرس خود را کنترل می‌کند

اگرچه استرس زیاد، خوب نیست ولی مقدار کمی از آن باعث بهتر انجام دادن کارهای ما نیز می‌شود. دکتر دبورا سرانی در این مورد می‌گوید: «استرس مثبت که از آن به eustress عنوان می‌شود، تجربه‌ای است که فوایدی را نیز می‌تواند به همراه داشته باشد».

اگر کار اصلی شما نیاز به تمرکز دارد ، از انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان خودداری کنید.

برنامه‌نویس نوتیف‌های شبکه‌های اجتماعی را خاموش می‌کند

برنامه نویس و شبکه های اجتماعی

چک کردن گوشی‌های هوشمند وقتی که یک اعلان می‌آید تبدیل به عادت همه ما شده است و این یکی از عوامل حواس پرتی ما است.

برنامه‌نویس برای استراحت زمان تعیین می‌کند

برنامه نویسی کاری سرگرم کننده است ولی مشکل اینجاست بی‌وقفه بدون توجه به عقربه‌های ساعت فقط کد می‌زنیم.

تاثیر سبک زندگی سالم در برنامه‌نویسی 

اگر تغذیه سالم داشته باشیم مغز ما بهتر عمل می‌کند. ما در بسیاری از مواقع بدون این که کاری انجام داده باشیم احساس خستگی می‌کنیم، علت این خستگی ممکن است کمبود آب بدن باشد.

سخن نهایی با برنامه‌نویس تازه کار

برای اینکه برنامه‌نویس ماهری شوید، باید تمرکز کنید؛ برای تمرکز باید سبک زندگی سالمی داشته باشید؛ به‌اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. به کاری که انجام می‌دهید و فوایدش، به نتیجه‌ای که این کار برای شما دارد فکر کنید، مطمئن باشید موفق می‌شوید.

photo
پوریا ستایش در 160 روز قبل گفته :
نویسنده

به نظر خودم طرح سؤال قبل از  شروع برنامه نویسی، برنامه نویس رو وادار می کنه تا با دقت و انگیزه، به برنامه نویسی بپردازه. به عنوان مثال با نوشتن این پروژه چه سودی برای من خواهد داشت؟ اگر در پروسه یادگیری هستیم قطعا یادگیری اون زبان سودِ پروژه خواهد بود!

آیا این پروژه مشکلی را حل میکند یا خیر؟ علاوه بر مسائل ذکر شده در بالا طرح سوال در هر زمینه ای هم انگیزه و هم تمرکز لازم رو به وجود میاره!