هفت نکته برای شروع یادگیری یک زبان برنامه نویسی

نویسنده پوریا ستایش پوریا ستایش
1399/04/25
0
55
زمان مطالعه 4 دقیقه
هفت نکته برای شروع یادگیری یک زبان برنامه نویسی
بااینکه هر فردی می‌تواند برنامه نویسی را یاد بگیرد اما افراد زیادی هستند که به برنامه نویسی علاقه دارند ولی از یادگیری آن هراس دارند. بعضی از نگرانی‌های آن‌ها به خاطر باورهای اشتباهی است که شنیده‌اند مثل: «برای برنامه نویس خوب شدن باید ریاضی شما خوب باشد!» یا « باید علوم خاصی از کامپیوتر بدانید!» یا اینکه «تعداد افراد برنامه نویس آن‌قدر زیاد است که بازار اشباع شده است!» که همگی باورهای اشتباهی هستند. در ادامه به بررسی نکات ساده ولی مؤثر خواهیم پرداخت.

با پروژه‌های کوچک شروع کنید

بله، شما نمی‌توانید بدون اینکه قفسه‌های ساده چوبی بسازید یک نجار حرفه‌ای شوید. برنامه نویسی نیز به همین شکل است، برای یادگیری یک زبان بهترین ترفند حل پروژه‌های ساده است.

ایده داشته باشید

هرچند ساده و تکراری ولی ایده داشته باشید و برای ساختنش تلاش کنید. سعی کنید از پروژه‌های ساده شروع کنید و آرام‌آرام به سمت پروژه‌های سخت‌تر حرکت کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید برای اینکه کارهای روزمره را ساده‌تر کنید یک برنامه حسابداری کاربردی یا یک اپلیکیشن ساده «لیست کارهای روزانه» بنویسید.

نرم‌افزارهای موردنیازتان را تهیه کنید

برای نوشتن کدها در هر زبانی به مجموعه‌ای از ابزار نیاز است، به‌عنوان مثال وقتی شما یک فایل جدید txt ایجاد می‌کنید برای کامپیوتر هیچ مفهومی به غیر از متن ندارد. فایل‌های هر زبان برنامه نویسی دارای فرمت خاص خود هستند به‌عنوان مثال فرمت فایل‌ها در زبان برنامه نویسی پایتون py است. شما می‌توانید با نصب یک ویرایشگر متن ساده مثل Notpad++ کارهای خودتان را ساده‌تر کنید با توجه به اینکه می‌تواند اشتباه‌های شما را گوشزد می‌کند.

رایانه شما نیاز دارد تا بداند کدهایی که نوشته‌اید به چه شکل اجرا خواهد شد، پس قبل از اینکه فایل‌هایتان را اجرا کنید نرم‌افزاری که برای اجرای زبان برنامه‌نویسی موردنظر شما نیاز است را نصب کنید. به‌عنوان مثال برای اجرای کدهای جاوا در سیستم عامل به Java SE Runtime Environment نیاز است یا برای اجرای برنامه‌های .Net نیاز به نصب Net Framework.  خواهد بود.

هر آن چیزی که نیاز دارید در یک نرم افزار

وقتی شما با یک زبانی تا حدودی آشنا شدید، به نرم افزارهایی نیاز خواهید داشت که سرعت پیشرفت برنامه نویسی را افزایش دهند و خطاها را به شما گوشزد کنند به این نرم‌افزارها محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) گفته می‌شود مثل نرم‌افزارهای Visual Studio یا Php Storm

از وظایف IDE می‌توان به ویرایش سریع و حرفه‌ای کدها، اجرای فایل‌ها به‌صورت هم‌زمان و گرفتن خروجی از برنامه اشاره کرد. استفاده از IDE ضروری نیست ولی به پیشرفت سریع برنامه‌های شما کمک خواهد کرد همچنین اگر هیچ آشنایی با برنامه‌نویسی ندارید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

به کنسول توجه کنید

گیت و برنامه نویسی

احتمالاً شما از رایانه‌تان با یک رابط گرافیکی عالی (GUI) استفاده می‌کنید ولی باید بدانید در آینده حتماً نیاز پیدا خواهید کرد که از محیط‌های Command Line یا کنسول استفاده کنید. شاید ظاهر این‌گونه برنامه‌ها خیلی ساده باشد یا حتی بعضی مواقع ترسناک به نظر برسد ولی باید بدانید استفاده از این محیط سخت نیست ولی احتمالاً شما با آن ناآشنا هستید.

کتاب خوب بخوانید

کتاب خوب برای برنامه نویسی

نگرش برنامه نویسی چیزی است که در آینده به آن نیاز خواهید داشت، کتاب‌های زیادی در بازار وجود دارد که به شما نگرش برنامه‌نویسی می‌آموزند. بیشتر کتاب‌ها برای یادگیری مفاهیم اصولی و عمیق عالی هستند ولی یک عیب بزرگ در کتاب‌ها وجود دارد آن هم این است که وقتی برایتان سؤال پیش می‌آید نمی‌توانید سؤالتان را از کتاب بپرسید.

از کتاب‌هایی که با عناوین جذاب قصد فریب شما را دارند دوری کنید، کتاب‌هایی با عنوان «آموزش برنامه‌نویسی در ۲۴ ساعت» قطعاً به شما کمکی نخواهد کرد. باید بدانید شما یک زبان را در یک روز یاد نخواهید گرفت؛ یادگیری برنامه‌نویسی فرایندی زمان‌بر خواهد بود.

خطاهای برنامه را با دقت بخوانید

بیشتر برنامه‌نویسان تازه‌کار خطاهای اعلامی برنامه را با دقت نمی‌خوانند و به‌سرعت به سراغ برنامه‌نویسان باتجربه‌تر یا انجمن‌های گفت‌و‌گو می‌روند. خطای اعلامی IDE تمامی مشکلات موجود در برنامه شما را به شما گوشزد می‌کند که با دقت خواندن آن به بسیاری از مشکلات پی خواهید برد. البته جملات گفته شده به این معنی نیست که تمامی خطاها مشکلات را به‌صورت کامل عنوان می‌کنند بلکه هدف این است که قبل از اینکه از کسی بپرسید حداقل یک‌ بار با دقت خطا را بخوانید شاید مشکلتان حل شد. همچنین بسیاری از مواقع به همراه متن خطا، کد خطا نیز نمایش داده می‌شود که برای جستجو در موتورهای جستجو مثل گوگل یا انجمن‌های تخصصی برنامه‌نویسی مثل «StackOverflow» مناسب خواهد بود.

شروع یادگیری یک زبان برنامه نویسی

و در نهایت بعد از مطالعه این متن شما باید بدانید، بدون نصب نرم افزارهای مورد نیاز قادر به نوشتن کدها نخواهید بود؛ در ابتدای یادگیری برنامه‌نویسی به سراغ پروژه‌های سنگین نروید؛ ایده‌ها شما را برنامه‌نویس خواهد کرد؛ از کنسول هراس نداشته باشید؛ از کتاب‌های خوب استفاده کنید همچنین قبل از پرسیدن سؤال از شخصی کمی به جستجو بپردازید.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید متشکرم؛ خوشحال می‌شویم نظرها و تجربیات خود را برای دیگر برنامه‌نویسان به اشتراک بگذارید.