صفحه فرود یا Landing Page به چه معناست؟

نویسنده پوریا ستایش پوریا ستایش
1399/04/12
0
215
زمان مطالعه 8 دقیقه
صفحه فرود یا Landing Page به چه معناست؟

صفحه فرود به چه معناست؟ صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟ روش ساخت صفحه فرود چگونه است؟ landing page چیست؟ اگر به دنبال جواب این سوالات هستید ما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله را با دقت بخوانید.

صفحه فرود به چه معناست؟

در بازار کسب و کار های اینترنتی صفحه ی فرود یا Landing Page یک صفحه ی وب مستقل می باشد که اساسا برای تبلیغ  یا گسترش یک پویش ایجاد شده است.

دقیقا به همان جایی که کاربران بعد از کلیک روی یک لینک در موتورهای جستجو مثل گوگل ، بینگ ، یوتیوب، توییتر یا تبلیغات یک سایت منتقل می شوند ، صفحه ی فرود یا Landing Page گفته می شود.

تفاوت اصلی صفحات فرود با صفحات دیگر

بر خلاف اکثر صفحات وب که معمولا دارای چندین هدف هستند ، صفحات فرود معمولا روی یک هدف تمرکز کرده اند که به اختصار به عنوان CTA (Call to action) یا درخواست برای انجام کاری یا دعوت به عمل شناخته می شوند.

این تمرکز و این هدف باعث می شود که صفحات فرود بهترین گزینه برای افزایش فروش و کاهش هزینه ها باشند، سایت های بسیاری هم ازصفحه فرود برای افزایش فروش محصولاتشان استفاده می کنند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می شویم.

تفاوت بین صفحه ی اول سایت و صفحه فرود

صفحه ی اصلی یک سایت ممکنه صفحه فرود باشه ممکنه صفحه فرود نباشه! چرا؟ همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ما یک صفحه ی اصلی داریم و یک صفحه ی فرود ، صفحه ی اصلی چندین لینک هدایت کننده به صفحات مختلف دارد ولی صفحه فرود، تمرکز و هدفش یک موضوع هست و آن هم فروش یا معرفی محصول مورد نظر است.

landing page

امکان دارد شما سایتی داشته باشید که صفحه ی اصلی آن بر روی یک موضوع تمرکز کرده است و هدفش جلب توجه مخاطب روی یک موضوع به خصوص باشد در این زمان صفحه اصلی شما صفحه فرود نیز خواهد بود.

انواع صفحات فرود

ممکن است شما در سراسر وب با صفحات فرود بسیاری رو به رو شوید ولی واقعیت این است که دو نوع برای صفحات فرود مطرح است که بر اساس اهدافشان تعریف شده اند:

مزایای صفحه فرود چیست

صفحات فرود Lead Generation

به این نوع صفحات فرود Lead Gen یا Lead Capture هم می گویند که قصد آن ها دریافت اطلاعات از بازدیدکنندگان سایت می باشد و معمولا شامل یک فرم هستند که نام ، آدرس ایمیل و گاهی شماره موبایل دریافت می کنند.

در بازاریابی B2B از این نوع صفحه فرود استفاده می شود تا لیستی از مشتریان بی القوه ساخته شود، همچنین فروشگاه های اینترنتی نیز از این صفحه فرود استفاده می کنند تا یک سری محصولات رایگان مثل وبینار ها یا کتاب های الکترونیکی را به مشتریان خود عرضه کنند.

صفحات فرود Clickthrough

به شدت توسط فروشگاه های اینترنتی استفاده می شود و معمولا توضیحاتی در مورد موضوعی یا محصولی داده می شود تا مخاطب ترغیب شده و بر روی دکمه ی CTA کلیک کند. در صفحه فرود، این یک دکمه ی ساده است که می تواند برای تکمیل یک تراکنش استفاده شود به عنوان مثال دکمه ی افزودن به سبد خرید در صفحه ی یک محصول مشخص

صفحات فرود چگونه کار میکنند؟

  • مخاطب موضوع یا محصول مورد نظر را میبیند و تا پایان صفحه میرود و با یک فرم مواجه می شود.
  • مخاطب فرم را با اطلاعات مورد نظر که برای بازاریابی کسب و کار شما مناسب می باشد پر می کند.
  • اطلاعات وارد شده توسط مخاطب درون دیتابیس شما ذخیره می شود.
  • با توجه به اطلاعات کسب شده، امکان ارتباط با مخاطب و فروش محصولات برقرار می شود.

چرا سایت شما به Landing Page نیاز دارد؟

با توجه به گزاش Hubspot که حدود 7000 تجارت کوچک را بررسی کرده است، شرکت هایی که تعداد صفحات فرودشان را افزایش داده اند حدود 10 الی 15 درصد  مخاطب بیشتری جذب کرده اند در ادامه با مزایای صفحه فرود آشنا می شویم.

مزایای صفحه فرود یا Landing Page

  • موقعیتی را فراهم می کند تا محتوای اختصاصی سایت را افزایش دهید که در نتیجه به طور طبیعی سئوی سایت شما را بهبود می بخشد.
  • صفحه Landing Page امکان ارتباط گسترده با بسیاری از کاربران برقرار می شود.
  • امکان معرفی محصول به افراد جدید برقرار می شود.
  • در نتیجه ی این فواید، افزایش فروش را شاهد خواهیم بود.

یک صفحه Landing Page خوب چه مشخصاتی دارد؟

طراحی صفحه

مهمترین ویژگی داشتن یک طراحی زیبا خواهد بود ، صفحه شما دارای یک هدف اصلی است بدون آن که در صفحه چیز اضافی وجود داشته باشد.
حذف پیوندهای منو به شما کمک می کند تا با کاهش گزینه هایی که به کاربر نشان می دهید، کاربر را بر روی مهمترین عناصر صفحه متمرکز کنید.

استفاده از تصاویر و ویدئو ها

با نشان دادن  آنچه که خریدار در انتظارش است ، یا آنچه که در آینده انتظار دریافتش را دارد، مخاطب را ترغیب کنید. این تصاویر حتما باید در ارتباط با کسب و کار شما باشد و مفهمومی را منتقل کند همچنین از تصاویر با کیفیت استفاده کنید.

استفاده از عناوین جذاب

عناوین ابزار ارزشمند سایت ما برای ارتباط موثر با مخاطب هستند. وقتی کاربر با عناوین خسته کننده مواجه بشه به سرعت سایت را ترک خواهد کرد. یکی از راه های نوشتن عناوین جذاب، فکر کردن به دغدغه ی مخاطب است.

پاسخ دادن به سوالاتی که در ذهن کاربران به وجود می آید یکی از بهترین راه های تاثیر گذاری است.

به این تصویر توجه کنید، در مرکز صفحه از یک عنوان اصلی استفاده شده که تمام حروفش بزرگ نوشته شده اند و در ادامه یک دکمه ی CTA قرار دارد. به همین سادگی!

CTA خوب

Cta باید متقاعد کننده، جذاب، در معرض دید و واضح باشد.باید برای همه ی کاربران مشخص باشد که کجا باید کلیک کنند بدون هیچ سردرگمی! استفاده درست از فراخوان‌های عمل (CTA) بهترین روش برای افزایش نرخ تبدیل سایت است.

صفحه فرود در سال 2020

صفحات فرود خود را برای موبایل بهینه کنید، با طراحی واکنشگرا در صفحات فرود خود ، کاربران بیشتری را جذب می کنید و در نهایت نرخ تبدیل خود را افزایش می دهید.

بر اهداف خود متمرکز شوید! بدون اهداف واقعی نمی توانید به جایی برسید. در واقع ، اهداف شما یک نکته حیاتی است و به شما کمک می کند صفحه فرود خود را بهتر طراحی کنید! با خود بیاندیشید به چه چیزی بیشتر نیاز دارید؟ عضویت بیشتر؟ دریافت ایمیل بیشتر؟ خرید بیشتر؟ این به شما کمک می کند CTA خود را بهتر مشخص کنید. 

 

سخن نهایی

در نهایت در تصویر زیر یک صفحه ی فرود مناسب رو میبینید که از تصاویر بزرگ، زیبا و تعاملی استفاده کرده اند همچنین از عناوین جذاب و Cta مناسب بهره برده اند.

از توضیحات تکمیلی برای ارائه ی هدف مورد نظر استفاده کرده اند که همه و همه برای ارتباط بیشتر با کاربران می باشد.

همچنین در تصویر زیر شاهد واکنش گرایی سایت مورد نظر و مناسب بودن آن برای موبایل هستید.

صفحه فرود یعنی چی

در نهایت امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و با صفحات فرود تا حد معقولی آشنا شده باشید.