Npm چیست؟ Npm چه کاربردی دارد؟

نویسنده پوریا ستایش پوریا ستایش
1399/07/07
0
338
زمان مطالعه 5 دقیقه
Npm چیست؟ Npm چه کاربردی دارد؟

npm چیست؟ npm چه کاربردی دارد؟ یکی از ابزارهای اصلی و بسیار پرکاربرد در برنامه نویسی که به چشم می خورد، استفاده از package manager است. از پرکاربردترین نرم افزارهای مدیریت پکیج می توان به npm اشاره کرد. البته سرفصل‌های دقیق این مقاله جامع را می‌توانید در پایین مشاهده نمایید:

npm چیست؟

npm مخفف Node Package Manager است. به عبارت دیگر ابزاری برای مدیریت پکیج ها است که به همراه Node.js نصب می شود و برای هر پروژه ای که مربوط به node.js است، نیاز است. Npm شامل سه بخش است:

 • سایت رسمی Npm
 • ابزار خط فرمان Npm
 • فهرست جامع از پکیج های جاوا اسکریپتی

استفاده از وبسایت npm به منظور دسترسی به پکیج ها و مطالعه مستندات مربوط به پکیج های جاوا اسکریپتی است. همچنین خود شما نیز می توانید در وبسایت npm ثبت نام کنید و پکیج های سورس باز خو را با دیکر برنامه نویسان به اشتراک بگذارید.

ابزار خط فرمان npm این قدرت را به شما می دهد که پکیج های جدید نصب کنید، پکیج های قدیمی را بروزرسانی کنید و پکیج های اضافی را حذف کنید.

npm فهرست جامعی از پکیج های جاوا اسکریپتی است و مستندات هر پکیج به طور خلاصه در دیتابیس npm ذخیره شده است.

Package Manager چیست؟

در گذشته در هنگام کار با کتابخانه ها مجبور بودیم مستقیما کتابخانه را دانلود کنیم و به پروژه اضافه کنیم که مدیریت ورژن ها و مدیریت وابستگی های یک پروژه به پکیج های دیگر بسیار سخت بود. ولی با به وجود آمدن Package Manager این پیچیدگی ها رفع شد و به راحتی با این ابزار می توانیم به سرعت پروژه هایمان را توسعه دهیم و نگران وابستگی ها و مدیریت ورژن نباشیم. ابزار Package Manager ایجاد شده است تا اعمالی مثل نصب، بروزرسانی و حذف کتابخانه ها را انجام دهد.

npm چه کاربردی دارد؟

node.js به صورت گسترده توسط برنامه نویسان جاوا اسکریپت استفاده می شود. کاربرد گسترده جاوااسکریپت و nodejs باعث شده است که ابزار ها و پکیج های جاوا اسکریپتی بسیاری تولید شوند که بسیاری از آن ها رایگان بوده و در اختیار دیگر برنامه نویسان قرار می گیرند. از جمله کاربردهای npm می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نصب، بروزرسانی و حذف پکیج های جاوااسکریپتی
 • مدیریت چندین ورژن از کد و پکیج های پروژه
 • اشتراک گذاشتن کدهای خود با دیگر برنامه نویسان در سراسر جهان
 • می توانید پکیج هایتان را به توسعه دهندگان خاص محدود کنید.
 • روش های مختلفی را برای حل مسائل پیدا می کنید.
 • همچنین با استفاده از npx می توانید ابزارها را اجرا کنید.

npm چگونه کار می کند؟

npm یک ابزار خط فرمان یا command line tool است که به تعامل بیشتر و بهتر بین پلتفرم های آنلاین مثل مرورگر ها و سرورها کمک می کند. npm بر اساس دو قانون کلی کار می کند:

 • مخزنی کاربردی است که به صورت گسترده از آن استفاده می شود برای منتشر کردن پروژه های سورس باز node.js
 • این به این معنی است که npm پلتفرمی آنلاین است که هر شخصی می تواند از ابزارهای رایگانی که در آن قرار دارد استفاده کند همچنین میتواند خود ابزار هایی را بنویسد و در اختیار دیگران قرار دهد.

نحوه نصب npm

برای استفاده از npm شما مجبور هستید nodejs را نصب کنید. nodejs و  npm به همراه یکدیگر عرضه شده اند و از سایت رسمی nodejs قابل دانلود است. کاربران سیستم عامل ویندوز با رجوع به سایت رسمی node.js اقدام به دانلود node.js کنند.
نحوه نصب npm در MacOs به شرح زیر است. دستور زیر اجرا کنید:

curl "https://nodejs.org/dist/latest/node-${VERSION:-$(wget -qO- https://nodejs.org/dist/latest/ | sed -nE 's|.*>node-(.*)\.pkg</a>.*|\1|p')}.pkg" > "$HOME/Downloads/node-latest.pkg" && sudo installer -store -pkg "$HOME/Downloads/node-latest.pkg" -target "/"

نحوه نصب npm در Ubuntu به شرح زیر است. دستورات زیر اجرا کنید:

sudo apt update
sudo apt install nodejs
sudo apt install npm

پس از نصب node.js برای اطمینان از نصب بودن npm می توانید دستور npm –version را در command line وارد کنید:

npm –version

در نهایت اگر با محیط command line آشنا هستید می توانید با وارد کردن دستور npm –help دستورات کاربردی npm را مشاهده کنید. البته در مقاله بعدی به صورت جامع به دستورات npm می پردازیم.

npm –help